Uczniowie wszystkich szkół z Sadownego oraz duża grupa miłośników książek włączyła się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”, związaną z ustanowieniem rekordu czytania w jednym momencie. 10 czerwca o godzinie 10.00 wszyscy uczestnicy happeningu spotkali się na stadionie szkolnym z ulubionymi książkami w ręku i na kwadrans zatopili się w lekturze. Wszystko po to, by pokazać światu, że czytanie jest fajne, że czytaniem można i należy się chwalić. Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco mało Polek i Polaków. Jesteśmy w tym temacie na szarym końcu Europy. Nadzieja na poprawę tej sytuacji leży w dorastającym pokoleniu. Stąd ogólnopolska akcja redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole” skierowana do dzieci i młodzieży mająca na celu zachęcenie do sięgnięcia po lekturę i zainicjowanie mody na czytanie oraz pokazanie władzom lokalnym i państwowym istniejącego problemu.

Zanik czytelnictwa to bolączka społeczna. Badania pokazują, że czytanie poszerza horyzonty, łagodzi obyczaje, uczy empatii, pomaga w karierze zawodowej, dostarcza bardzo wartościowej rozrywki, kształci, rozwija młodych i starszych, jest narzędziem praktycznie dostępnym dla każdego, bogatego i biednego. Czytanie nie jest staromodne ani przestarzałe. Czytanie i dbałość o biblioteki (również szkolne) to bardzo dobry społeczny biznes. Według statystyk przeciętny Szwed czyta 20 minut dziennie. A my, Polacy?  64 % z nas dorosłych nigdy nie sięga po książkę. Społeczeństwa, które dużo czytają są zdrowsze, szczęśliwsze i uwaga! bogatsze.

Inicjatorkami wydarzenia w Sadownem były nauczycielki  bibliotekarki ze szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej: Mirosława Renik, Anna Gierej, Małgorzata Klimek. Uczniowie wszystkich szkół od kilku dni przygotowywali się do happeningu, od rana widać było młodych czytelników z książkami w ręku, wymieniających uwagi na ich temat. Przygotowali również plakaty i transparenty, m.in. z hasłem akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, „Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece”, „Czytanie nie boli korzystaj z biblioteki do woli!”.

Z zaproszenia do udziału w akcji skorzystały również przedszkolaki. Specjalnie dla nich uczennice LO w Sadownem przeczytały „Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Z książkami przyszli także nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy GOK i pozostali miłośnicy czytania. Na wydarzenie przybył również wójt gminy Waldemar Cyran. Całą akcję trzeba uznać za bardzo udaną, Ogółem wzięło w niej udział 685 osób, wszyscy bardzo przejęci sprawą, wielu zapowiedziało kontynuację rozpoczętej lektury.

więcej zdjęć na stronie: