12 marca 2014 roku  w ZSP w Sadownem, w nowej sali kelnerskiej technikum gastronomicznego,  odbyło się niezwykłe spotkanie młodzieży z biografistyką -pisarką Mariolą Pryzwan. Było to już kolejne spotkanie  uczniów LO z panią Mariolą. W poprzednich latach mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle barwnych opowieści o Władysławie Broniewskim, Marii Dąbrowskiej oraz Halinie Poświatowskiej.

Wszystkie wymienione osoby, to bohaterowie książek wspomnieniowych,  zebranych i opracowanych przez naszego gościa. Tym razem usłyszeliśmy historię piosenkarki Anny German. Ta znana artystka jest bohaterką ostatniej książki  M. Pryzwan pt.: „Anna German we wspomnieniach. Tańcząca Eurydyka”.  Z barwnej opowieści naszego gościa wyłoniła się postać niezwykła – kobieta o ogromnych możliwościach wokalnych, ponadto inteligentna, wrażliwa i pełna zwykłego ludzkiego ciepła kobieta.  Anna German powiedziała o sobie w jednym z wywiadów:

„Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią być miłość, praca, macierzyństwo… Tylko trzeba zrobić wszystko, żeby nie gasł jej blask. Moja gwiazda to piosenka”.

Pani Mariola Pryzwan swoich bohaterów traktuje niezwykle osobiście, nazywa ich swoimi przyjaciółmi i potrafi mówić o nich, jak o najbliższych sobie osobach. Podczas wywiadu udzielonego redakcji  LOMIX  w 2009 roku uczennice zadały p. Pryzwan pytanie: Skąd wziął się pomysł śledzenia losu znanych osób? Autorka powiedziała:

„Wszystko zaczęło się od Haliny Poświatowskiej. Kiedyś przeczytałam o niej w książce pt. :”Nie popełniłam zdrad”. To była pierwsza książka o Halinie jaka ukazała się na rynku wydawniczym. Po jej przeczytaniu byłam zachwycona postacią poetki. Jednak zauważyłam, że znajdują się tam pewne luki. Pomyślałam, że warto pochodzić Jej ścieżkami i uzupełnić te białe plamy. Pokochałam Jej znajomych, a przede wszystkim Ją. Stała się dla mnie kimś bliskim. Od tamtej pory chodziłam śladami Haliny, a potem innych moich ulubionych bohaterów….”

I tak od lat trwa pasja pani Marioli Pryzwan, która dla jej słuchaczy jest w pewnym sensie czarodziejką, która potrafi z pomnikowej postaci znanej z kanonu lektur szkolnych, przemienić  w osobę bliską i bardzo ludzką. Właśnie takie czary dzieją się podczas spotkań z panią Mariolą Pryzwan.