„Najdroższy” w Teatrze Współczesnym w Warszawie to kolejna świetna lekcja dla uczniów liceum i technikum w Sadownem.

– Ile wart jest człowiek?

– Czy przymiotnik najdroższy określa zawsze uczucia do drugiego człowieka?

foto: wspolczesny.pl

Niekoniecznie. W świecie bez zasad i ciągłej pogoni za pieniądzem dochodzi do sytuacji, w której wartość człowieka jest określona stanem jego konta. „Najdroższy” to przewrotny tytuł komedii, na której wszyscy dobrze się bawią, ale w spektaklu nie chodzi tylko o wywołanie  wesołości. Główny bohater Francois Pignon to porzucony przez żonę nieudacznik. Mimo ukończonego prawa, zadowala się posadą dozorcy u przebywającego za granicą ojca chrzestnego. Za pomocą niewinnej intrygi, jego status jednak się zmienia. Jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, zaczyna mu towarzyszyć aura milionera.  Z dnia na dzień staje się bohaterem, a ci, którzy mieli go za nic, teraz na wyścigi zabiegają o jego względy. Atrakcyjne damy i „przyjaciele” prześcigają się w staraniach o sympatię i dostęp do konta nowego „milionera”.  Spektakl jest grany koncertowo: świetny w tytułowej roli Andrzej Zieliński, zaskakująco dobra i ciepła Katarzyna Dąbrowska, Joanna Jeżewska i Weronika Nockowska urzekająco odtwarzają perfidne damy, a na deser doskonały Krzysztof Kowalewski. Oprócz fantastycznej gry aktorów na uwagę zasługuje również scenografia, będąca pretekstem do refleksji na temat dziwacznej współczesnej sztuki. Autor – Francis Veber kpi z czasów, w których przyszło nam żyć, z pogoni za dobrami materialnymi, ze snobizmu, który wkracza w nasze życie, a z którym łatwo się zagubić.

Wizyta w Teatrze Współczesnym w Warszawie zakończyła realizację projektu „Powróćmy do źródeł”. 60 uczniów liceum i technikum w Sadownem obejrzało od września b.r. trzy spektakle w warszawskich teatrach: Narodowym, Rampie i Współczesnym. Wszystkie sztuki były bardzo wartościowe, pozwoliły młodzieży poznać tajniki sztuki teatralnej, bogactwo form i możliwości współczesnego teatru, dobrze się zabawić i przeżyć niezapomniane chwile. Ponadto młodzież uczestniczyła w bezpłatnych warsztatach tanecznych.

Projekt został zrealizowany przez

Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Działam,

współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

 Dzięki dotacji i sponsorom uczestnicy teatralnych wycieczek płacili jedynie niewielką część kosztów za przewóz do Warszawy (w większości przypadków 5zł).

 

 Była to już 3 edycja projektu (poprzednie w 2012 i 2013 roku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *