31 maja wystąpiliśmy w Węgrowskim Domu Kultury podczas przeglądu zespołów powiatowych szkół średnich. Była to sposobność do zobaczenia się nawzajem w ciekawych projektach artystycznych i porównania z innymi szkołami. Naszym skromnym zdaniem wypadliśmy super J, co potwierdzają liczne pochwały i słowa uznania jakie usłyszeliśmy po występie. Cieszymy się bardzo, że (wydawałoby się) niszowy Folk Dance jest tak bardzo popularny wśród młodzieży powiatu węgrowskiego J.

Poniżej kilka słów o naszej artystycznej działalności.

     Grupa Taneczna Sadowne istnieje od 2009 roku. Inicjatorami i opiekunami grupy są Mirosława i Marek Renikowie.  Grupa działa przy ZSP w Sadownem, wspierana przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Działam. Młodzi tancerze spotykają się na cotygodniowych zajęciach, uczestniczą w warsztatach tanecznych i co roku wyjeżdżają na obozy kondycyjne, podczas których przygotowują kolejne projekty artystyczne. Najważniejszym celem Grupy jest kultywowanie tradycji regionalnych i narodowych w formie dobrej zabawy. Obecnie w zespole tańczy 24 osoby, których działalność jest dowodem na to, że tańce ludowe są nadal bardzo atrakcyjne, również dla młodych ludzi.

     Grupa dotychczas odniosła wiele sukcesów artystycznych. Wśród nich należy wymienić: Nagrodę podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Wirujący Krąg w Ostrowi Maz., Nagrodę podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych  w Warszawie, tytuł najlepszego spektaklu podczas Mazowieckiego Przeglądu Teatrów Młodzieżowych organizowanego przez Internetową TVP. Ważnym elementem działalności Grupy są koncerty podczas uroczystości i wydarzeń na szczeblu gminnym, powiatowym oraz ogólnopolskim. Młodzież z Sadownego miała zaszczyt występować podczas   kolejnych Ogólnopolskich Hubertusów w Węgrowie, w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w Ministerstwie Środowiska w Warszawie, na zamku w Liwie.  Niezapomnianą przygodą dla młodych tancerzy była możliwość zaprezentowania się na scenie Teatru Polskiego w Warszawie podczas Gali Fredrowskiej –przygotowywanej przez dyrektora teatru  – Andrzeja Seweryna. Występowali wspólnie m.in. z aktorem Dariuszem Kowalczykiem i z Reprezentacyjnym Zespołem  Bractw Kurkowych. Tańczyli przed panią Prezydentową Karoliną Kaczorowską (wdową po ostatnim prezydencie RP na uchodźctwie), przed  Arcyksięciem Karolem  Ferdynandem Habsburgiem oraz podczas Europejskiego Zjazdu Bractw Kurkowych w Warszawie.

Podczas przeglądu dorobku artystycznego w Węgrowie 31.05.2017 roku w wykonaniu Grupy Tanecznej Sadowne obejrzeliśmy  wiązankę tańców i zabaw podlaskich. Sadowne leży na pograniczu Mazowsza i Podlasia i stąd w repertuarze zespołu te właśnie tańce. Folklor taneczny Podlasia charakteryzują głównie polki i oberki  ale również żuraw i zawierucha. Nasi tancerze wystąpili w strojach ludowych z regionu.

 Następnie usłyszeliśmy dwie piosenki w świetnym wykonaniu Ingi Tarapaty. Pierwsza to nostalgiczna „Piosenka księżycowa” zespołu Varius Manx,  kolejna to utwór Stana Smitha pt.:” Lay me Down”.  Inga jest  bardzo uzdolnioną wokalistką, jej piękny głos wzbogaca prawie wszystkie uroczystości szkolne i środowiskowe.  Do jej sukcesów zaliczyć można m.in. 1 miejsce w Powiatowym Turnieju Poezji Śpiewanej w Węgrowie.

Kolejnym punktem programu były polskie  tańce narodowe: polonez i mazur. Tancerze wystąpili w strojach z Księstwa Warszawskiego. Polonez to  reprezentacyjny, najstarszy i najdostojniejszy spośród polskich tańców narodowych.  Tańczy się go z dumą i elegancją, krocząc w pochodzie wielu par. Tancerz z szacunkiem prowadzi swoją partnerkę wykonując ciekawe figury.  Po polonezie zobaczyliśmy MAZURA. To najpiękniejszy i najtrudniejszy z polskich tańców narodowych. Jego nazwa pochodzi od Mazowsza. Podobno w mazurze uzewnętrzniają się wszystkie cechy charakteru Polaków: duma, honor,  młodzieńcza radość, spryt i duża zwinność. Znawcy tematu mówią, że mazura nie może zatańczyć obcokrajowiec, bo tancerz musi posiadać „ducha miejsca” czyli być synem ziemi mazowieckiej. Początkowo tańczono go na zabawach wiejskich, lecz z czasem stał się  tańcem dworskim i salonowym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *