Dnia  21 września br. w Liceum Ogólnokształcącym w Sadownem odbyła się uroczystość –

50-lecie Sadowieńskiego Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego.

   Pomysłodawcami i organizatorami obchodów byli panowie: Edward Herman (były dyrektor liceum i polonista), Stanisław Stefanowicz (absolwent LO i znany architekt) oraz Jan Włostowski (absolwent LO, obecnie prezes Cepelii). Na uroczystość zaproszeni zostali opiekunowie i uczestnicy obozów wędrownych, które organizowane były w szkole kilkadziesiąt razy (w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych).

Obchody jubileuszu rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy zjazdu spotkali się w sali gimnastycznej LO. Tłem do uroczystości była wystawa fotograficzna, poświęcona obozom wędrownym, organizowanym przez państwa Jolantę i Edwarda Hermanów. Zjazd otworzył dyrektor LO w Sadownem Sławomir Ryszawa, po którym głos zabrał pan Edward Herman. Następnie kolejni absolwenci – uczestnicy obozów – wspominali wakacje z lat szkolnych. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań skierowanych do uczestników i organizatorów obozów.

Kolejnym punktem programu był krótki montaż słowno-muzyczny i taneczny, w wykonaniu młodzieży z LO. Goście usłyszeli najbardziej znane i lubiane piosenki oraz wiersze – „przeboje tamtych lat”. Grupa Taneczna Sadowne przedstawiła układ taneczny pt.: „Śpiąca królewna”. Uroczystościom towarzyszyły również wystawy fotograficzne z najnowszych wypraw turystycznych obecnej braci uczniowskiej (z Włoch, Hiszpanii, Francji, z obozów taneczno-turystycznych i rowerowych). Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani zrobili pamiątkową fotografię. Kolejnym punktem programu był obiad, po którym pan Stanisław Stefanowicz zaprezentował fotograficzne wspomnienia z tras krajoznawczych. Spotkanie uczestników obozów pieszych zakończyła wieczorna zabawa taneczna i występ reprezentacji zespołu Sadowianki.

To sympatyczne spotkanie po latach przypomniało uczestnikom i obecnie uczącej się młodzieży historię działalności Szkolnego Koła Turystyczno- Krajoznawczego w Sadownem, którego działalność polegała głównie na organizowaniu obozów wędrownych podczas wakacji. Ta forma wypoczynku była bardzo popularna wśród młodzieży. Chłopcy i dziewczęta maszerowali z plecakami od schroniska do schroniska, zwiedzając najciekawsze zakątki Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *