W 2015 r. nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Dialog pokoleń”, który jest częścią programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Udział uczniów polega na przeprowadzaniu wywiadów z najstarszymi mieszkańcami gminy, którzy opowiadają o dawnych zwyczajach, sposobach spędzania czasu, potrawach regionalnych i o wychodzących z użycia słowach gwarowych. Spisane przez uczniów naszej szkoły opowieści seniorów ukażą się w tomie opracowanym przez językoznawców, etnografów i kulturoznawców.

Szanowny Panie Dyrektorze,  Towarzystwo Kultury Języka serdecznie dziękuje za aktywny udział  uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem w  projekcie „Dialog pokoleń”, stanowiącym część programu „Ojczysty – dodaj  do ulubionych”. Nagrane przez uczniów wywiady z najstarszymi  mieszkańcami gminy i spisane przez nich słowa, pochodzące z gwary,   którą posługiwano się na tych terenach przed laty, a dziś wychodzące  już z użycia, będą ważnym świadectwem przeszłości regionu i znalazły się  w tomie „Dialog pokoleń na Mazowszu dalszym (Dąbrówka, Sadowne,  Stoczek)”, który planujemy wydać w grudniu tego roku (w załączeniu  przesyłamy okładkę książki).  Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Narodowe Centrum Kultury  uczestniczące w projekcie szkoły mogą umieścić na szkolnej stronie  internetowej informację o swoim udziale w ocalaniu od zapomnienia  resztek gwary i śladów przeszłości regionu, a także logotyp, który  przesyłamy jako załącznik. Informacja może być dłuższa lub krótsza (załączamy przykładową) i  powinna stanowić znak, ze uczniowie szkoły aktywnie włączyli się do  badań gwaroznawczych, pomagając w ten sposób językoznawcom, etnografom i  kulturoznawcom w badaniach nad historią języka polskiego i kultury  narodowej.  Byłybyśmy wdzięczne za umieszczenie notatki na stronie internetowej  Państwa szkoły.  Z wyrazami szacunku dr hab. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska Koordynator projektu „Dialog pokoleń”  dr Monika Kresa redaktor naukowy tomu „Dialog pokoleń na Mazowszu dalszym (Dąbrówka,  Sadowne, Stoczek)”