W dniach 8-13.05 2012, 8-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Sadownego wzięła udział w kolejnym, międzynarodowym spotkaniu, w ramach projektu Comenius „Zdrowie i żywienie bez granic”.

Był to ostatni z czterech wyjazdów.  Wcześniej odbyły się wizyty szkół partnerskich w Polsce – w Sadownem, we Francji -w Redon oraz w Madrycie w Hiszpanii.

   

 

   Tym razem pojechaliśmy do Włoch. Wizyta trwała 6 dni, a każdy z nich przynosił uczestnikom moc atrakcji i niespodzianek. Pierwszego dnia największe wrażenie zrobiła na nas niespodziewana wizyta u grobu bł. Jana Pawła II. Ponieważ mieliśmy mało czasu w Rzymie do końca nie wiedzieliśmy czy zdołamy dotrzeć do Bazyliki św. Piotra. Jednak ku naszej wielkiej radości udało się! Mogliśmy oddać hołd i zanieść swoje intencje Naszemu Ojcu Świętemu. Grób Jana Pawła II znajduje się w Bazylice św. Piotra, po lewej stronie Piety Michała Anioła. Pod sarkofagiem Naszego Rodaka trwa nieustająca modlitwa grup wiernych. 

Następnego dnia przeżyliśmy kolejne zaskoczenie. Tak wielkiej gali przygotowanej na nasze powitanie nie spodziewaliśmy się  nawet w marzeniach. Włoscy uczniowie i ich wychowawcy specjalizują się w gastronomii. W szkole gospodarzy kształcą się kelnerzy, kucharze i hotelarze. Przygotowane przez nich przyjęcia były zorganizowane po mistrzowsku. Pięknie nakryte stoły, wykwintne menu, kultura kelnerów i bardzo sympatyczna atmosfera sprawiły, że wszyscy goście czuli się doskonale.

Kolejny dzień to zwiedzanie Pompejów i Neapolu. Mieliśmy okazję przejść po miejscach sprzed ponad 2 tysięcy lat. Zobaczyliśmy w jaki sposób żyli, mieszkali i pracowali starożytni Rzymianie, w jak tragiczny sposób zginęli. Po zwiedzeniu starożytnego miasta mieliśmy okazję zjeść lunch w restauracji, w której serwuje się potrawy odtwarzane z czasów antycznych.

Następnego dnia czekało na nas, między innymi, spotkanie uczestników projektu Comenius z władzami miasta i regionu Molisana, podczas Galowego Lunchu i Europejskiego Koncertu. Była to dla wszystkich uczta wielowymiarowa. Przepysznym potrawom regionalnym towarzyszyła muzyka  przygotowana specjalnie dla gości z Hiszpanii, Francji i Polski. Muzykę poważną usłyszeliśmy w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej. Dla Polaków przygotowali utwory Fryderyka Chopina… pojawiły się łzy wzruszenia. Wieczorem czekał nas kolejny koncert. Tym razem w wykonaniu Accademia Mandolinistica Molisana i solisty Tiziano Palladino. Artyści wykonali bardzo poruszające utwory na mandoliny i kobzę. 

Przedostatni dzień to dzień z kulturą samincką. Samnici byli ludem italskim, który po wielu walkach został ostatecznie podbity przez Rzymian. Zwiedziliśmy ich miasta, domy, łaźnie i amfiteatry w Pietrabbondante i Altilii. Samnici byli dobrze zorganizowaną społecznością, posiadającą rozwiniętą organizację życia publicznego, politycznego i społecznego.  

Nie sposób wymienić w tym miejscu wszystkich przeżyć, obejrzanych miejsc, naszych emocji. Na zawsze w pamięci będziemy mieli jednak ogromną życzliwość gospodarzy, ich perfekcyjne przygotowanie do naszej wizyty. Nasi włoscy przyjaciele przygotowali nam ucztę nie tylko dla ciała ale i dla ducha. Zapamiętamy każdy posiłek podany w pełnej gali, każde spotkanie z miejscowymi mieszkańcami podejmującymi nas z otwartymi sercami i każde obejrzane miejsce. A było ich wiele: Plac św. Piotra w Rzymie, Monte Casino (właśnie kwitły czerwone maki),fabrykę makaronu i palarnię kawy w Vinchiaturo, przepiękne miasteczka nad Adriatykiem: Termoli i Vaso, starówkę w Neapolu (z ulicą wpisaną na listę UNESCO), Papieską Fabrykę Dzwonów w Agnone, Oazę Montechinezo. Mieliśmy przyjemność spotkać się z władzami Vinchiaturo i Molinese oraz z Biskupem S.E. Giancarlo Bergantini. Wielkie wrażenie zrobił na nas również koncert przygotowany przez uczniów z Vinchiaturo. Zobaczyliśmy między innymi Mazurka w pięknym wykonaniu Carmen i jej partnera, dedykowanego Polakom.  

Podsumowując te wspomnienia można przytoczyć słowa wypowiedziane do uczestników projektu przez biskupa Bergantini:      w czasie tych międzynarodowych wizyt działy się rzeczy wielkie.Miało miejsce spotkanie młodych ludzi, mówiących innymi językami, wychowanych w różnych kulturach, ale przecież tak bardzo wartościowych i interesujących przez swą różnorodność.             Realizując projekt Comenius zostały wybudowane  trwałe mosty między ludźmi. W świecie XXI wieku, w świecie wszechobecnych podziałów to dzieło nie do przecenienia.

 

                                                                                                     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *