W jaki sposób zachęcić uczniów do kontaktów z poezją? Co zrobić aby ich przygoda z literaturą nie była ciężkim, śmiertelnie nudnym zajęciem? Potrzeba „lekcji”, po której uczniowie  odkryliby, że w literaturze „coś jest”.

Właśnie takie ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia przeprowadziła w naszej szkole pani Mariola Pryzwan.

Podczas literackiego spotkania uczniowie ZSP poznali sylwetkę

Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej (dla przyjaciół-Lilki).

Na dobry początek Gabrysia Renik i Monika Nowakowska (akompaniament prof. Kamil Kiłek) przedstawiły swoją interpretację wierszy naszej bohaterki – Lilki. Piękna recytacja i piosenka w doskonałym wykonaniu  przypomniały zebranym twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Następnie nasz gość – pani Mariola Pryzwan opowiedziała zebranym o wielkiej damie poezji polskiej. Ukazała ją jako wrażliwą, egzaltowaną osobę z ogromnym talentem, posiadającą jednak swoje małe słabości. Kobietę żyjącą miłością i dla miłości.

Była to bardzo barwna opowieść, okraszona anegdotami i ciekawostkami.

Po spotkaniu wszyscy uczestnicy mieli wrażenie, że z podręcznikowej, pomnikowej postaci poetki   Maria Pawlikowska – Jasnorzewska stała się bliską znajomą, zwykłym, prawdziwym człowiekiem.

Tegoroczne spotkanie literackie z panią Mariolą Pryzwan, było już  kolejnym tego typu w ZSP w Sadownem.

Nasz gość na co dzień pracuje w Bibliotece Pedagogicznej w Warszawie, jest autorką wielu książek wspomnieniowych o znanych postaciach polskiej kultury i literatury. Jest również częstym gościem w programach telewizyjnych i audycjach radiowych.