źródło: kulturalnawarszawa.pl

Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe Działam rozpoczęło realizację kolejnej, 3-ej już edycji projektu teatralnego. W jego ramach młodzież z ZSP w Sadownem obejrzy kilka spektakli  w warszawskich teatrach.

 

      07.10.2014 młodzież z Sadownego obejrzała spektakl pt.: „Tartuffe” Moliera w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ta gorzka komedia Molière’a  poruszała współczesnych, do tego stopnia, że  Ludwik XIV na pięć lat zabronił jej grania. Dziś mamy okazję przywołać obraz XVII-wiecznej Francji.  Leniwie snująca się opowieść zmusza również współczesnych widzów do refleksji na temat naszej kondycji moralnej.  W sztuce padają ciągle aktualne pytania: czy bardziej cenimy maskę czy prawdziwą twarz człowieka, czy ważniejsza jest szczerość czy pozoranctwo, czy czasem zadawalamy się fałszywą blaszką zamiast szukać pieniędzy ze złota.

    W spektaklu w Narodowym zaskakuje scenografia, początkowo sprawia wrażenie bardzo skromnej (drewniane ściany), w kolejnych odsłonach prowadzi widzów zakamarkami i tajnymi przejściami. Zachwycają również wykwintne stroje z epoki i bardzo poruszająca muzyka. Ale najważniejsi są aktorzy – prowokują na widowni śmiech, który obnaża hipokryzję, odsłania manipulacje i okrucieństwo. Okazuje się, że historia wytrawnego łgarza i demonicznego obłudnika jest wciąż aktualna. W spektaklu wystąpiła plejada gwiazd: Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Anna Chodakowska, Igor Przegrodzki, Marek Barbasiewicz , Bartłomiej Bobrowski, Jacek Mikołajczak, Marcin Przybylski, Modest Ruciński, Karolina Gruszka, Przemysław Stippa, Henryk Talar, Marta Chodorowska, Izabela Gwizdak, Irena Sierakowska, Tomasz Marciniak, Mateusz Ławrynowicz, spektakl wyreżyserował Jacques Lassalle.

Przed spektaklem młodzież miała okazję zwiedzić Teatr Stanisławowski  i pospacerować po pięknych, jesiennych Łazienkach 

(projekt jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *