Profilaktyka jest niezbędna, konieczna, obowiązkowa w wielu dziedzinach naszego życia. Korzystanie z doświadczenia innych pozwala nam uniknąć wielu pułapek, niebezpieczeństw, przykrych sytuacji.

Profilaktyka powoduje, że społeczeństwo jest zdrowsze, silniejsze, mądrzejsze oczywiście pod warunkiem, że czerpie z wiedzy innych i wyciąga właściwe wnioski.

Już od kilku lat organizuję Dzień Profilaktyki w naszej szkole. Staram się, aby co roku działo się coś ciekawego, a tematy zaspokajały potrzeby naszych uczniów w wiedzę i doświadczenie.

W tym roku uznałam, że dobrze byłoby dostarczyć uczniom wiedzy na temat radzenia sobie w trudnych dla młodego człowieka sytuacjach. Nauczyć ich jak postępować, jak zareagować, co zrobić, jeśli problem nas przerasta, jeśli w głowie mamy tylko złe myśli, a stres odbiera nam umiejętność jasnego myślenia. W tym przypadku profilaktyka polegała na dostarczeniu wiedzy o najlepszych sposobach rozwiązania tych trudnych sytuacji.

Udało nam się ten dosyć skomplikowany temat przedstawić w sposób jasny i zrozumiały dzięki pomocy pań pracujących w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Węgrowie: p. psycholog Dorocie Mućk, p. psycholog Justynie Rutkowskiej, p. psycholog Agacie Krupa Berbeć, p. pedagog Hannie Górskiej Rońda, p. pedagog Beacie Przybyszewskiej, p. pedagog Beacie Rybińskiej.

Pierwszy wykład zaprezentowała p. Justyna Rutkowska, który był poświęcony znaczeniu emocji w naszym życiu, jak powstają oraz jak my na nie reagujemy. P. psycholog dostarczyła uczniom wiedzy jak sobie radzić w najlepszy sposób z tymi trudnymi emocjami.

Kolejny wykład należał do p. pedagog Beaty Rybińskiej i dotyczył powstawania uzależnień czynnościowych, ich wpływu na nasze życie oraz jak możemy wyeliminować te uzależnienia z naszej świadomości i naszego funkcjonowania.

Po wykładach uczniowie odbyli godzinne warsztaty prowadzone przez panie z Poradni na temat umiejętności radzenia sobie z traumatycznymi dla nich emocjami i przeżyciami. Poznali praktyczne sposoby i opanowali umiejętność rozwiązywania problemów w sposób dla nich najlepszy, nie uciekając do używek oraz unikając uzależniających zachowań.

Małgorzata Olton – pedagog ZSP w Sadownem

{gallery}dzienprofilaktyki{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *