W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w dn. 19 listopada odbyło się inspirujące wydarzenie, które zgromadziło doradców zawodowych z wielu szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Powiatu Węgrowskiego. Forum było okazją poznania się, wymiany doświadczeń i wiedzy, niezbędnej do wsparcia młodych ludzi w ich drodze zawodowej. Dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły Pana Sławomira Ryszawy mieliśmy możliwość uczestnictwa w warsztatach, które poprowadziła Pani Marta Koch-Kozioł – psycholog, doradca zawodowy, politolog o specjalności polityka społeczna, główny specjalista w Wydziale Kształcenia Zawodowego i Doradztwa Zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji, Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
Tematem przewodnim szkolenia było zaprezentowanie nowoczesnych metod i narzędzi wspierających pracę doradców. Wśród nich znalazły się gry edukacyjne np. gra na emocjach, dixit techniki dramowe oraz platformy online i narzędzia do przygotowywania ankiet dot. diagnozowania potrzeb w zakresie doradztwa zawodowego , które umożliwiają rozwijanie umiejętności zawodowych doradców. Uczestnicy szkolenia stosując techniki dramowe, dowiedzieli się, jak poprzez odgrywanie ról, improwizacje czy symulacje zawodowe, można pomóc w rozpoznaniu własnych mocnych stron oraz rozwijaniu umiejętności takich jak komunikacja, kreatywne myślenie i rozwiązywanie problemów. W trakcie forum omawiano również różnorodne aspekty pracy doradczej, przypomniano i uaktualniono regulacje dotyczące form realizacji doradztwa zawodowego oraz związanie z tym zadania doradcy zawodowego, dyrektora, wychowawcy, nauczycieli oraz innych osób zatrudnionych w szkole np. pielęgniarki.
Podsumowując spotkanie. wszyscy zgodnie podkreślili , że stosowanie nowoczesnych technik i narzędzi są kluczowe dla skutecznego doradztwa. Zaakcentowano również, że doradztwo edukacyjno – zawodowe realizowane jest przez wszystkich członków Rady Pedagogicznej, a doradcy zawodowi są przewodnikami oraz istotnym wsparciem dla młodych ludzi w ich przyszłej drodze do kariery. Spotkanie było doskonałą okazją do wzbogacenia wiedzy i umiejętności uczestników, a także zbudowania silnej społeczności doradców zawodowych Powiatu Węgrowskiego. W myśl hasła: „Cokolwiek robimy, robimy lepiej” mamy nadzieję, że tego typu spotkania będą kontynuowane i że będziemy spotykać się cyklicznie.Dziękujemy Panu Dyrektorowi za przychylność i za zaangażowanie w realizacji tego projektu, za wspólne działanie na rzecz realizacji kierunków polityki oświatowej. To także wspólna troska wszystkich nauczycieli i pracowników, aby uczniowie odkryli swoje predyspozycje zawodowe i w przyszłości spełniali się w wymarzonym zawodzie.
Tekst i foto : doradca zawodowy Maria Dobies