I Ogólnopolski Konkurs Barmański już za nami, pora więc na małe podsumowanie. Konkurs był konfrontacją doświadczeń i umiejętności uczniów, którzy wiążą swoje plany zawodowe z wykonywaniem pracy barmana na najwyższym światowym poziomie oraz okazją do wymiany doświadczeń uczniów i nauczycieli ze środowiskiem barmańskim.

Do konkursu przystąpiło 9 drużyn:

– Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Wyszyńskiego w Czyżewie (uczestnicy: Natalia Iwanowska i Milena Pieńkos, opiekun –p.  Małgorzata Jaźwińska),

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem (uczestnicy: Szymon Dąbrowski i Agata Karczmarczyk, opiekun – p. Kamil Kiełek),

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim (uczestnicy: Paulina Stefan i Adam Bartosik, opiekunowie: p. Aleksander Kostanek i p. Anna Kromoska – Pluta),

– Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży (uczestnicy: Rafał Frąckiewicz i Patryk Kadłubowski, opiekunowie: p. Hanna Bukowska i p. Magdalena Kuczewska),

– Zespół Szkół Agrotechnicznych w Mińsku Mazowieckim (uczestnicy: Adam Kaczmarek     i Katarzyna Perzanowska, opiekun – p. Katarzyna Lelental),

– Zespół Szkół Techniczno – Zawodowych w Radzyminie (uczestnicy: Emilia Lelis              i Bartłomiej Skłodowski, opiekun – p. Anna Stefańska),

– Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach (uczestnicy: Kamila Pluska i Paulina Wypychowska, opiekun – p. Lucyna Gara),

– Technikum nr 1 Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej (uczestnicy: Malwina Kamińska i Sylwia Radziejewska, opiekun  p. Barbara Kowaluk),

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Sowińskiego w Legionowie (uczestnicy: Adam Sroka i Marcin Jarząbek, opiekun – p. Agnieszka Budna).

Każda  z dwuosobowych drużyn miała za zadanie wykonać Soft drink- drink bezalkoholowy – jeden z uczestników wykonywał napój mieszany , drugi uczestnik – elementy dekoracyjne(receptury nie mogły być nigdzie wcześniej niepublikowane           i nieprezentowane na poprzednich konkursach krajowych oraz zagranicznych).

Startujących oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Zbigniew  Łęgowski -Przewodniczący Jury Degustacyjnego, Jerzy Czapla i Jakub Piech – sędziowie techniczni. Jury oceniało walory wykonanych drinków,  poprawność manipulowania sprzętem           i składnikami drinków, wykonanie ozdób, ogólną zręczność i sprawność, limit czasowy,  formy prezentacji uczestników.

Zmagania uczniów obserwowali  obecni zaproszeni goście m.in. p. Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, p. Halina Ulińska – Wicestarosta Węgrowski,p. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne oraz dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych Gminy Sadowne, sponsorzy Konkursu a także przedstawiciele mediów:  Tygodnika Siedleckiego, Głosu Węgrowa i Okolic oraz Info Sadowne

Zwycięzcami I Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego zostali uczniowie  Technikum nr 1 Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej – Malwina Kamińska i Sylwia Radziejewska ( opiekun – p. Barbara Kowaluk).

Miejsce II zajęli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach : Kamila Pluska i Paulina Wypychowska (opiekun – p. Lucyna Gara),

Miejsce III drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem –  Szymon Dąbrowski i Agata Karczmarczyk  (opiekun – p. Kamil Kiełek).

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Zwycięskie drużyny  otrzymały  puchary i nagrody rzeczowe – indywidualne i dla szkoły.

Dla nas organizatorów (ZSP w Sadownem i Centrum Szkolenia Barmanów Jerzego Czapli) Konkurs był ogromnym wyzwaniem, które udało się zrealizować dzięki pomocy Powiatu Węgrowskiego i Gminy Sadowne oraz ogromnym wsparciu sponsorów.

Mamy nadzieję, że Konkurs „Barman – zawód z przyszłością” wpisze się na stałe w kalendarz nie tylko naszej szkoły, ale także wszystkich osób i instytucji zaangażowanych  w te przedsięwzięcie.