medal dla krytyków sztuki R. Stryjeckiego

Niezwykłą lekcję na temat sztuki mieli okazję przeżyć uczniowie klasy 1 LO w Sadownem. Gościli na zajęciach p.Wandę Falencik –Masznicz i p. Ryszarda  Stryjeckiego,  absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczestników XV pleneru malarskiego w Sadownem.

 Młodzież wysłuchała bardzo ciekawej opowieści o materiałach plastycznych, rodzajach farb i technikach malarskich wygłoszonej przez

p. Wandę Falencik –Masznicz.

Kolejnym punktem spotkania była fascynująca podróż do świata rzeźby. Nasz gość – Ryszard Stryjecki w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swojej pasji – medalierstwie i rzeźbie.

A oto co sam artysta mówił o sobie: 

„Po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby w roku 1964, nie mogąc robić rzeczy rozmiarów godnych, wykonałem pierwszy w życiu medal i dopiero wówczas dostrzegłem, że nie koniecznie musi to być oznaką życiowej klęski. Uprzednio nazywałem medalierstwo sztuką pomniejszania ludzi wielkich, musiałem więc przebiegunować poczucie humoru, by nadać pracy sens. Ostatecznie monumentalne rozwiązanie problemu może mieć gabaryty nawet kieszonkowe, a przysłowiowa „odwrotna strona medalu” to dla autora szansa wypowiedzi, jakiej żadna z pozostałych dyscyplin sztuki nie oferuje. Dlatego mając już nawet możliwość realizacji rzeźb większych, pozostałem dyletantem przy medalierstwie.”

źródło: stryjecki.wordpress.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *