17 października 2018 po raz kolejny uczestniczyliśmy w spotkaniu „Jesteśmy razem” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, Ministerstwem Edukacji Izraela oraz Miastem i Gminą Kosów Lacki.

Od godziny 10.00 24 uczniów naszej szkoły wzięło udział w warsztatach integracyjnych w Zespole Szkół  w Kosowie Lackim wraz z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych z Mazowsza i Podlasia (ok. 270 uczniów) i młodzieżą licealną z różnych miejscowości z Izraela (ok. 270 uczniów). Warsztaty prowadzone były w grupach mieszanych przez nauczycieli z Izraela i Polski. Oprócz rozmów były również i tańce integracyjne a po spotkaniach udaliśmy się na wspólny obiad, gdzie kontynuowano rozmowy i zawierano nowe znajomości. Do godziny 15.30 zwiedziliśmy Muzeum, Obóz Pracy i Miejsce Straceń.

Kulminacją dnia była popołudniowa ceremonia w Treblince, z udziałem uczniów z Polski i Izraela, członków delegacji samorządowych oraz przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego. Delegacja polska i izraelska wspólnie udały się do obozu Treblinka I, aby tam złożyć hołd polskim i romskim ofiarom obozu pracy. Podczas głównej części uroczystości, przy pomniku ofiar obozu Treblinka II, przemówienia wygłosili  m.in. Wojciech Kolarski, Minister w Kancelarii Prezydenta RP; Anna Azari, Ambasador Izraela w Polsce oraz Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. Prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapalał jeden ze zniczy pamięci. W uroczystość wplecione zostały okolicznościowe wiersze i pieśni, wykonywane przez młodzież z Polski i Izraela.