18 czerwca 2021 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 200 rocznicę Urodzin romantycznego poety – Cypriana Kamila Norwida.

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 roku we wsi Laskowo – Głuchy w powiecie wyszkowskim, zmarł w 1883 roku w Paryżu – poeta, prozaik, rzeźbiarz, malarz, grafik, artysta uzdolniony, ale przez lata niedoceniany…

Na uroczystość przybyli : P. Marek Renik – Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego, P. Tadeusz Krupa – kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Węgrowie, P. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne, Ks. Antoni Kunicki – proboszcz parafii Sadowne, P. Małgorzata Koroś – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadownem, P. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, P. Agata Sędek – Dyrektor Przedszkola w Sadownem oraz P. Sławomir Chyliński – przedstawiciel ,, Info – Sadowne ”.

Dyrektor Sławomir Ryszawa przywitał zaproszonych gości, nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Przypomniał, że Rok Norwidowski jest ważną inicjatywą dla naszego regionu, bo Norwid często przebywał w pobliskich miejscowościach Powiatu Węgrowskiego. Niektórzy goście odnieśli się bezpośrednio do faktów z życia wielkiego twórcy, przy okazji życząc uczniom i nauczycielom udanych i bezpiecznych wakacji po trudach zdalnego nauczania.

Na początek młodzież przedstawiła montaż słowno – muzyczny poświęcony życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Marta Szymanik i Natalia Grądzka zaśpiewały dwa utwory : ,, W Weronie ” , ,, Moja piosnka II ” przy akompaniamencie gitarowym Beaty Kalbarczyk. Potem nasza młodzież wykonała poloneza przygotowanego pod okiem Pani Mirosławy Renik i Marty Osman. Następnie zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom i wyróżnionym w dwóch konkursach : recytatorskim i fotograficznym ,, Odkrywamy Norwida ”. Oprawę techniczną i podkład muzyczny zapewnił P. Kamil Kiełek, o dekorację zadbał P. Mariusz Wójcik.

Pan Dyrektor Sławomir Ryszawa podziękował nauczycielom i młodzieży za przygotowanie uroczystości i przypomniał, że była to pierwsza akademia w dobie pandemii – otwarta dla publiczności. W ten sposób nasza placówka oddała hołd wielkiemu twórcy, jakim niewątpliwie był Cyprian Kamil Norwid.