7 listopada, pomiędzy Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada) a Świętem Niepodległości (11 listopada) udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy.

Rozpoczęliśmy zwiedzaniem Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Panteon Wielkich Polaków i sama Świątynia robią ogromne wrażenie na zwiedzających.

Od 12 zwiedzamy Stare Powązki – Aleja Zasłużonych, Kolumbarium przypominają o znanych nazwiskach zasłużonych dla historii Polski: żołnierze, artyści, ludzie z pierwszych stron gazet i telewizji. Zatrzymujemy się co chwilę by przeczytać napis na nagrobku, wysłuchać komentarza przewodnika i przypomnieć sobie zarys twarzy zmarłego czy jego dzieła

Na Powązkach Wojskowych Aleja Zasłużonych, Kwatery Powstańcow Warszawskich – groby Rudego, Zośki, Alka i wielu innych,którzy stanęli na rozkaz do walki 1 sierpnia 1944.

Kwatery żołnierzy Września, 1 Armii LWP, Aleja Zasłużonych z grobem Czesława Wycecha, naszego krajana pochodzącego z Wilczogąb, który zrobił tak wiele dla Sadownego.

Mijamy z zadumą pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w kształcie złamanego skrzydła, miejsca gdzie odnaleziono szczątki Żołnierzy Wyklętych, groby ofiar innych katastrof lotniczych.

Mijamy groby znanych Polaków: artystów, dziennikarzy….

Po Powązkach krótka przerwa na coś dla ciała w CH Arkadia

Ostatni punkt programu: Warsaw by night czyli spacer od Katedry Polowej przez Rynek Starego Miasta, Krakowskie Przedmieście obok Pałacu Prezydenckiego, Nowym Światem do Świętokrzyskiej, potem do Marszałkowskiej, spojrzenie na Pałac Kultury i Nauki, przez Parki Saski obok słynnej fontanny do Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wsłuchujemy się w historię Nieznanego Żołnierza, obrońcy Lwowa – Nieznanego Żołnierza

Tuż od pomnika Piłsudskiego widać zbliżających się żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego – równy krok, wyprostowane sylwetki. Pełnią tutaj niekończącą się wartę 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, w zimie i w lecie.

Zbliżają się do Grobu, wartownicy wychodzą na zewnątrz, następuje zmiana warty.

Pełnienie warty na tym posterunku to zaszczyt i wyróżnienie

Zostajemy na miejscu jeszcze kilka minut, czytamy napisy na tablicach – Monte Cassino, Cedynia, Westerplatte, Kirholm, Wał Pomorski i inne. Miejsca bitew i kampanii na wszystkich frontach.

Nieprzypadkowo dobraliśmy taki termin i program wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *