Dzień Profilaktyki Szkoły w ZSP w Sadownem.

Już od kilku lat w naszej szkole odbywa się Dzień Profilaktyki Szkoły. W tym dniu staramy się dostarczyć naszej młodzieży jak najwięcej wiedzy na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych oraz jakie niosą ze sobą zagrożenia dla zdrowia i życia młodych ludzi. Są różne sposoby na przekazanie tego typu informacji, nie jest to proste aby zachęcić młodzież do słuchania i aktywnego udziału w zajęciach.

W tym roku udało się zaprosić do naszej szkoły łochowską grupę teatralną PAT, która zaprezentowała naszym uczniom spektakl o tematyce profilaktycznej pt. “Sekret” oraz swoją obecnością zaszczycili nas funkcjonariusze KP w Węgrowie: P. Anna Maliszewska, p. Monika Bielińska, p. Marek Mudant oraz p. Tomasz Czarnocki. Wraz z nami to widowisko mieli przyjemność oglądać uczniowie z klas III-ich sadoweńskiego gimnazjum. Spektakl w swojej prostocie formy przekazał bardzo głębokie treści, dotarł do emocji i poruszył każdego kto go oglądał. Uczniowie z Łochowa za przedstawienie otrzymali gorące i długie brawa.

Po przedstawieniu uczniowie naszego Zespołu udali się na zajęcia z goszczącymi u nas policjantami. Temat zajęć z młodzieżą to oczywiście profilaktyka uzależnień, co grozi młodzieży eksperymentującej z narkotykami, dopalaczami, alkoholem i innymi substancjami szkodliwymi.

Dla uczniów na pewno największym zaskoczeniem był pies policyjny, który wchodził do klas podczas prowadzonych przez policjantów zajęć.  Chcieliśmy, aby uczniowie uświadomili sobie istnienie takiego sposobu walki z narkotykami.

Mówienie młodym ludziom o zagrożeniach, uzależnieniach, konsekwencjach brania narkotyków bądź innych używek jest niezmiernie potrzebne i ważne. Korzyści są jeszcze większe jeśli mówią o tym profesjonaliści.

Mam nadzieję, że ten dzień zapisał się w pamięci każdego ucznia z naszej szkoły i wywołał zastanowienie i refleksję, czy warto ryzykować zdrowie i życie biorąc substancje psychoaktywne.

Pedagog szkolny: Małgorzata Olton

Zdjęcia w galerii: LO Sadowne i Infosadowne.boo.pl