Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca.”

(Abraham Lincoln)

24 lutego 2022 r. świat wstrzymał oddech…

Za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, w której giną niewinni ludzie. Ukrainę zaatakowała Rosja, która chce odzyskać swoje dawne tereny i wpływy. Ukraińcy dzielnie walczą o swoją ojczyznę i oddają za nią życie. Setki tysięcy osób – zwłaszcza matki z dziećmi – uciekają ze swojego kraju, aby ocalić rodzinę. Zostawiają cały dobytek, bliskich, przyjaciół i z plecakiem lub reklamówką z dyskontu przemierzają setki kilometrów i jadą tam, gdzie nie słychać bomb, alarmów i nalotów rakietowych. Tam, gdzie ich dzieci mogą przespać bezpiecznie noc, w cieple i spokoju, a rano obudzić się z nadzieją, że jeszcze kiedyś wrócą do swego dawnego życia. Poza granicami swojego kraju przeżywają także strach o swoich mężów, braci, matki i ojców, którzy zostali i ryzykują życie w imię wolności… To ogromne tragedie ludzkie!

My, w swoich ciepłych domach, codziennie rano włączamy tv, czytamy artykuły w internecie i sprawdzamy czy Kijów nie został jeszcze zdobyty. Patrzymy na relacje reporterów wojennych, oglądamy filmiki zamieszczane w social mediach i zastanawiamy się dlaczego świat to robi? Dlaczego nikt nie potrafi przerwać tej machiny zła? Dlaczego najcenniejsza wartość – życie ludzkie – została zaprzedana za cenę nowych pałaców, jachtów, pieniędzy, pychy i żądzy władzy? Paraliżuje nas strach, bo nawet w najczarniejszych myślach nie potrafimy wyobrazić sobie, co czują ludzie, którzy każdego ranka żegnają się ze swoimi bliskimi i nie wiedzą czy jutro nadejdzie…

Za dużo było już w historii przelanej krwi, za dużo pozbawionych żyć i za wiele zła, które powodowało cierpienie niewinnych ludzi. Nie chcemy takiego świata!

My Polacy mamy swoją upragnioną wolność, ale przed 1945 rokiem nasi rodacy także przelewali krew za ojczyznę. Oddawali życie, żebyśmy dzisiaj mogli pracować, uczyć się w polskich szkołach, mówić po polsku i spokojnie chodzić polskimi ulicami. Dziś musimy zrobić dla Ukrainy to, czego nie zrobiono dla Polaków w czasie II wojny światowej. Potrzebna jest teraz pomoc! Nie bądźmy bezstronni i obojętni! To próba naszego człowieczeństwa i solidarności z drugim człowiekiem. Bez podziałów na narodowość, wyznanie i politykę.

Nasza szkoła również włączyła się do pomocy poprzez zbiórkę artykułów spożywczych, chemicznych i medycznych. Zebrane materiały zostaną dostarczone do potrzebujących w najbliższym czasie.

Ukraino! Jesteśmy z Wami! Wierzymy, że dobro zwycięży ponad wszystko!

#SOLIDARNIZUKRAINĄ

Tekst: Olga Koroś, Przemek Ryszawa

Grafika: Dominik Kacprzyk