Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem wzięła udział w projekcie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, miasta i gminy Kosów Lacki oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince – „Jesteśmy razem”.

Przedstawiciele władz Polski i Izraela, samorządowcy oraz młodzież – już po raz czwarty spotkali się, aby uczcić pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince. Spotkanie w Treblince, poprzedzone zostało warsztatami edukacyjnymi dla młodzieży polskiej, izraelskiej i białoruskiej w Kosowie Lackim.

Uroczystość przy pomniku głównym rozpoczęła się minutą ciszy, po której odegrano hymny państwowe Izraela i Polski. Następnie zapalono 6 symbolicznych zniczy, będących przypomnieniem 6 mln ofiar holokaustu. Wśród zapalających, młodzież polską reprezentowała nasza koleżanka Martyna Kowalczyk. Wcześniej delegacja polsko – izraelska złożyła kwiaty w obozie pracy przy pomniku upamiętniającym zamordowanych Polaków.

Nasi uczniowie mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Samuelem Willenbergiem, ostatnim żyjącym uczestnikiem buntu w obozie zagłady w Treblince.

Projekt zakłada przełamywanie barier i zbliżenie młodzieży polskiej, żydowskiej i białoruskiej. Ponadto ma zachować pamięć o ofiarach i zbrodniach jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w Treblince.

Treblinka II – obóz zagłady w północno-wschodniej części Generalnego Gubernatorstwa. Został założony latem 1942 roku w ramach akcji Reinhard – nazistowskiego planu zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa. Zginęły w nim setki tysięcy Żydów z Warszawy i okolic, z regionu radomskiego i lubelskiego, z okolic Białegostoku, a także ze Słowacji, Grecji i Macedonii. Liczbę ofiar szacuje się na blisko 900 tys. W marcu 1943 roku naziści rozpoczęli kampanię niszczenia wszystkich dowodów zbrodniczej działalności. Treblinkę zamknięto, większość zabudowy obozowej zniszczono. Ziemia została zaorana i zasiana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *