21 listopada grupa uczniów wybrała się na seans filmowy do kina w Ostrowi Mazowieckiej.
„303. Bitwa o Anglię” to wspaniały i poruszający film o bohaterstwie i poświęceniu polskich lotników w obronie Wielkiej Brytanii przed inwazją niemiecką w 1940.

      Film ukazuje Polaków nie tylko w walce ale również w różnorakich sytuacjach dnia codziennego. Historyczną narrację przeplatają obrazy osobistych perypetii lotników. Przyjaźnie i rywalizację między nimi, walka o uznanie ze strony angielskich kolegów, wątpliwości moralne związane z prowadzeniem wojny, romanse z Angielkami.
      Film ten ma ukazać opinii publicznej jaką rolę odegrali cudzoziemcy w walce przeciw Niemcom oraz jak za rany, krew i śmierć Polaków odwdzięczyli się Anglicy, odmawiając im udziału w defiladzie zwycięstwa. Ponadto Brytyjskie społeczeństwo nie chce u siebie swoich niedawnych bohaterów, przed chwilą fetowanych w prasie i uroczyście przyjmowanych na bankietach. Jeśli zostaną, mogą liczyć tylko na najprostsze prace za najniższe pensje, jeśli wrócą do kraju – czekają ich represje. Szczęśliwy dla całej ludzkości dzień zwycięstwa nad Hitlerem zmienia bohaterów wojennych w ludzi bezdomnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *